Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstanie wielkopolskie zostało zapoczątkowane przyjazdem do Poznania i wystąpieniem z Hotelu Bazar Ignacego Paderewskiego 27 grudnia 1918 roku. Celem tego zbrojnego zrywu było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. W walkach wzięli udział ochotnicy, dopiero w styczniu 1919 roku rozpoczęto formowanie Wojsk Wielkopolskich. Dowódcami powstania byli mjr Stanisław Taczak, a następnie gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. 3 stycznia 1919 roku Polacy odzyskali ziemię nowotomyską. Do najcięższych bitew doszło pod Rawiczem i pod Lesznem, krwawe boje miały też miejsce w niedalekim Zbąszyniu. Powstanie trwało do 16 lutego 1919 roku gdy został podpisany układ w Trewirze. W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Więcej ciekawych informacji związanych z Powstaniem Wielkopolskim można znaleźć na stronie: https://pw.ipn.gov.pl/#

Zobacz także

Skip to content