Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 r. i jest on obchodzony corocznie 26 września.
Wydarzenie to ma podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w tym święcie, biorąc udział w licznych imprezach kulturalnych. W naszej szkole uczciliśmy ten dzień dwa dni wcześniej, w piątek 24 września.

Był to czas, gdy mogliśmy namalować sobie na twarzy flagę dowolnego kraju europejskiego lub przebrać się za mieszkańca wybranego państwa Europy. Pani Nadia Szweda poszukiwała tych, którzy wzięli udział w zabawie i robiła im pamiątkowe zdjęcia, wyłaniając najlepsze kreacje i nagradzając je nagrodą książkową napisaną w języku angielskim. Wyróżnieni Europejczycy to: Marjcanna Kaczmarek, Nadia Dankowska, Kacper Banachowicz, Oliwia Maciaszczyk, Amelia Kucharczak, Patrycja Waberska, Amelia Sułkowska, Maja Rozszczypała. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozwiązaliśmy quiz, dzięki któremu mieliśmy okazję poznać mieszkańców różnych krajów, dowiedzieć się, jakim posługują się językiem, co jedzą, jak się ubierają i z czego słynie ich kraj. Pojawiły się matrioszka, sery, tulipany, pizza, chłodnik, krecik, koniczyna, akropol… Wiesz o jakich krajach mowa? My już wiemy!

Zobacz także

Skip to content