Kreatywne pomysły na nudę

Kwiaty z odcisków palców

Wystarczy kartka bloku rysunkowego w formacie A3, cienki pędzelek, farby oraz własne palce, dzięki którym stworzymy łąkę pełną ślicznych kwiatów.
Wiosna, ach ta wiosna. Wraz z nią przyszły nieśmiałe promyki słońca, których brakowało już chyba każdemu z nas. A skoro o tym mowa zapraszamy do posłuchania piosenki.

Masa solna

Jeśli ktoś jeszcze nie zrobił proponujemy zabawę z masą solną, poniżej przestawiam przepis i zdjęcia. Jest to świetny pomysł na rozwijanie motoryki małej i dużej. Przepis jest naprawdę prosty… i to jest cudowne w przygotowaniu masy solnej. Składa się tylko z 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.
• 1 szklanka mąki;
• 1 szklanka soli;
• ok. 0,5 szklanki wody.
Oczywiście do uzyskania większej ilości masy używamy wielokrotności mąki i soli np. 3 szklanki mąki + 3 szklanki soli + woda. Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut). Oddzielamy małą kulkę ciasta, rozwałkowujemy i wycinamy foremkami lub nożem zaplanowane kształty. Im grubsze będzie rozwałkowane ciasto, tym więcej czasu będzie potrzebowało na wyschnięcie. Do podstawowego przepisu na masę solną możemy dodać kakao, cynamon lub kurkumę. Każdy z wymienionych dodatków w naturalny sposób zmieni kolor masy. Kurkuma nada masie żółty kolor, cynamon beżowy, a kakao brązowy. Intensywność zależy od ilości barwnika. Do masy możemy dodać również barwniki spożywcze. Kolorów jest bardzo dużo, a dodatkowo możemy je łączyć uzyskując kolejne odcienie. Zamiennikiem farb spożywczych są farbki do jajek wielkanocnych. Wysuszyć masę solną możemy na dwa sposoby. Pierwszy, czyli suszenie na powietrzu jest naturalną metodą. Masa solna spokojnie się suszy i nie pęka. Najlepiej ułożyć wycięte elementy na papierze do cieczenia lub pakowania kanapek i przekręcać rano oraz wieczorem. Drugi, to suszenie w piekarniku. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 50-60 stopni (im niższa temperatura, tym lepsza, masa nie powinna wówczas popękać) i wkładamy dekoracje z masy solnej. Po godzinie wyłączamy piekarnik, przekręcamy elementy z masy solnej i zostawiamy na kolejną godzinę w ciepłym piekarniku. Potem znowu włączamy piekarnik na godzinę, przekręcamy i zostawiamy w piekarniku. Długość “pieczenia” zależy od grubości elementów. Gdy nasza masa wyschnie, zaczynamy ją zdobić farbkami.

Mozaika ze skorupek

Mozaika ze skorupek to dekoracyjna technika plastyczna dla dzieci.

Wykorzystano tu drobne elementy zgniecionych skorupek jaj, którymi wyklejono podkład. malowanie farbami po fakturowej powierzchni to niezwykle atrakcyjne doświadczenie dla dzieci. Sprawdzą empirycznie jak się prowadzi pędzelek po nierównej powierzchni, jak zachowuje się farba, czy dociera ona wszędzie, czy efekt jest taki sam jak na papierze…
Jak zrobić mozaikowy obrazek ze skorupek ?

Najpierw zabawa.

Przygotujcie ugotowane na twardo, wystudzone jaja i pobawcie się nimi. Weźcie jajko w dłonie, dotykajcie, obracajcie, opisujcie. Jaki ma kształt, kolor, powierzchnię? Przekładajcie jajko z jednej dłoni do drugiej za plecami, lekko podrzucajcie i łapcie, przenoście jajko na łyżeczce, toczcie po gładkiej powierzchni.

Przygotuj:
• białą kartkę twardego papieru,
• czyste i suche skorupki z ugotowanych jaj,
• klej PVA (Wikol) lub taśma klejąca dwustronna,
• akwarele,
• miękki pędzelek,
• wałek,
• łopatka,
• makulatura

Mozaikowy obrazek

  1. Wysyp skorupki na blat, nakryj kartką makulatury i rozwałkuj.
  2. Twardą kartkę na podkład pokryj grubą warstwą kleju.
  3. Nabierz skorupki łopatką i rozsyp na kartce.
  4. Przyklep łopatką i pozostaw do wyschnięcia.
  5. Zamknij oczy i przesuwaj dłońmi po fakturowej powierzchni – ćwiczenie sensoryczne.
  6. Maluj akwarelami w dowolny sposób.

Dobre rady:

  • Uwaga na bezpieczeństwo. Skorupki muszą być czyste i sparzone.
  • Nie rozgniatajcie skorupek dłońmi, bo mogą kaleczyć skórę.
  • Możecie użyć taśmy dwustronnej zamiast kleju.
  • Rozsypcie skorupki w dowolny sposób, na kartce mogą pozostać puste pola.
  • Klej rozsmarujecie łatwo i szybko plastikową kartą lub tekturką.
  • Możecie użyć tylko jednego koloru farby.

I jak się prezentują mozaikowe obrazki?

Pełny rozmiar

Trochę muzyki

Taniec zygzak

Happy Pharrell Williams

Wyginam śmiało Ciało

Muzyka jest dobra na wszystko. Trochę śpiewu, trochę tańca i dzień staje się weselszy. A jeszcze dodatkowo fundujemy sobie dawkę ruchu, którego tak bardzo nam teraz brakuje. Możecie skorzystać z naszych propozycji muzycznych lub zainspirować się i sięgnąć po swoje ulubione utwory. Czyli do dzieła!

Skoro jesteśmy w temacie muzyki, ciekawym zajęciem może być także wykorzystanie samodzielnie wykonanego instrumentu. Dzisiaj proponujemy zrobić banjo oraz grzechotkę.

Banjo – z zakrętki od słoika

Grzechotka z rolki papieru

Doświadczenia z wodą

Dziś mamy dla Was coś specjalnego i bardzo przyjemnego dla oka. Doświadczenia z wodą, które bez problemu możecie zrobić u siebie w domach. A nie ma co ukrywać, dzieci kochają eksperymenty. Dlatego zachęcamy Was do wspólnej zabawy. Zapraszamy na film, a pod filmem znajdziecie wskazówki, krok po kroku, jak przygotować eksperymenty.
Doświadczenia z wodą

Piankolina, ciastolina

Zabawy z masami plastycznymi takimi jak piankolina, ciastolina czy piasek kinetyczny zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie dziecka od telewizora czy komputera.

Instrukcję krok po kroku znajdziesz na stronie : piankolina

Czego potrzebujesz?
Przepis na Piankolinę jest bardzo łatwy:

  • 1 kg mąki ziemniaczanej
  • jedno opakowanie pianki do golenia
  • odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego
  • jeżeli chcesz, by masa była kolorowa możesz dodać barwnik spożywczy

Jak wykonać?

Instrukcję krok po kroku znajdziesz na stronie : piankolina

Skip to content