Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 8 listopada 1918 roku Józef Piłsudski został uwolniony przez Niemców z niewoli w twierdzy magdeburskiej. 10 listopada przybył do Warszawy, a nazajutrz przejął od Rady Regencyjnej władzę wojskową. To wydarzenie stało się symboliczną datą odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niebytu Polska ponownie znalazła się na mapie Europy.

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” [www.sejm.gov.pl].

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było już przed II wojną światową i ponownie od 1989 roku.

Zobacz także

Skip to content