Igrzyska mitologiczne

O starożytnej Grecji mówi się, że jest jedną z kolebek cywilizacji europejskiej. Starożytni Grecy ustalili kanon estetyki, piękna, literatury, architektury, rzeźby, który pozostaje aktualny do dziś. Myśl polityczna Hellady jest wzorcem dla dzisiejszych państw i ich instytucji. Ponadto ze starożytnej Grecji odziedziczyliśmy systemy filozoficzne, dzięki którym przez wieki rozwijała się nauka i sposób opisywania świata.

Jak wiele zawdzięczamy Hellenom nasi uczniowie dowiedzieli się na lekcjach języka polskiego, historii, matematyki czy plastyki. 21 kwietnia mieli okazję wykazać się znajomością tematu. Tego dnia w naszej szkole odbyły się „Igrzyska Mitologiczne”. Uczestniczący w imprezie piątoklasiści przenieśli się w czasy starożytnych Greków i stanęli do turnieju mitologicznego. Konkurs składał się z kilku etapów. Startujący w nim uczniowie wykazywali się wiedzą mitologiczną, tzn. znajomością mitów i pojęć z nimi związanych oraz związków frazeologicznych; w oparciu o przygotowaną wcześniej prezentację PowerPoint omawiali wybrane zagadnienia świata starożytnego; prezentowali sylwetkę mitologicznego boga oraz konkurowali w dyscyplinach sportowych: biegu olimpijskim, rzucie dyskiem, rzucie oszczepem, skoku w dal i zapasach. Ponadto zmagali się z zadaniami przygotowanymi w języku angielskim. Uczniowie poszczególnych klas przebrali się w stroje starożytnych Greków i przygotowali transparenty, za pomocą których dopingowali swoich zawodników. Za zagrzewające do walki hasła, okrzyki oraz kulturalne kibicowanie piątoklasiści zostali nagrodzeni dodatkowymi punktami. Ostatecznie laur zwycięstwa przypadł klasie 5b, która wywalczyła sobie zaproszenie do kręgielni w hotelu Hi-Fi.